Mnoho ľudí si stále myslí, že v zime sa elektromobily nepohnú z miesta. Nie preto, že by niekde zapadli, ale preto, že im zima “vyšťaví” batérie.
Nórska automobilová federácia NAF sa preto rozhodla otestovať 20 elektromobilov v zimnom období. Testovanie prebiehalo pri teplotách od -6℃ až +3℃, trasa obsahovala dialnice, okresky a aj mestá. Jazdilo sa samozrejme predpisovou rýchlosťou, jazdci mali nastavenú teplotu interiéru na 21℃, eco jazdný režim a vyhrievané sedadlo vodiča na najnižšom stupni.
Testovali vozidlá ako je napr. Škoda Citigo, VW e-Gold, Nissan Leaf, Renault Zoe alebo Tesla Model 3. Výrobcovia udávajú dojazdy podľa metódy WLTP, takže vzniklo zaujímavé porovnanie, ako to v zime v skutočnosti je.
Treba však pripomenúť, že výbava Nórskych elektromobilov sa môže líšiť od tých, ktoré sa predávajú do krajín s miernejším podnebím. Niektoré autá sa predávajú so zimnou výbavou, ktorá zahŕňa tepelné čerpadlo, tepelne izolovanú batériu alebo predvýhrev. Prevýhrev v teste nepoužívali, avšak ostatné funkcie mohli výsledky ovplyvniť.
Ako to celé dopadlo? V priemere oproti WLTP dojazd klesol o 20%. Pozrite sa sami:
Zaujímavosť na záver. NAF zistil, že ak dôjde k úplnému vybitiu elektromobilu, stačí ho nejakú chvíľu úplne vypnúť (do cca 30 minút). Následne elektromobil po “naštartovaní” je schopný prejsť niekoľko km, čo môže byť veľmi užitočné, ak ste neďaleko domova alebo najbližšej nabíjacej stanici.
zdroj: naf.no