dji_fly_20230705_145330_20_1688561894514_photo_optimized (1) (1)

Výhody vlastnej fotovoltiky

Solárne panely pribúdajú na strechách rodinných domov a firiem z viacerých dôvodov. Vďaka fotovoltike šetríme nielen svoju peňaženku, ale aj životné prostredie. Zároveň môžeme využívať ďalšie výhody vlastnej solárnej elektrárne, ktoré si preberieme v tomto článku. 

Účty za elektrinu

Každý mesiac musíme hradiť faktúry za elektrinu, bez ktorej naša domácnosť nedokáže fungovať. V dnešnej dobe síce máme nové spotrebiče, ktoré nám šetria elektrinu (ak ich porovnáme s ich predchodcami spred 10 rokov), avšak aj tie potrebujú elektrinu. 

Správne navrhnutý solárny systém nám ročne dokáže ušetriť zhruba 50 až 80% nákladov na elektrinu.   

VSE_SJ__Telocvicna_11-14 (1) (1)
Faktúra za spotrebovanú elektrinu. Zdroj: google.sk

Prehľad spotreby

IMG_9456
Aplikácia FusionSolar od Huawei

Fotovoltika môže byť inštalovaná aj na staršie domy, ktoré nemajú smart technológie ako nové domy. Vďaka inteligentnému meniču (zariadenie, ktoré mení jednosmerný prúd generovaný solárnymi panelmi na striedavý prúd) a tzv smartmetru, môžete zistiť mnoho údajov aj o svojej domácnosti, prípadne firme. 

Aplikácia, ktorá komunikuje so systémom, Vám môže prezradiť nielen koľko energie vyrába Vaša elektráreň, ale aj:  

  • koľko energie spotrebuje domácnosť, 
  • koľko energie ste využili z fotovoltiky a koľko zo siete, 
  • ušetrené a zarobené €,
  • prehľad výroby a spotreby za celé obdobie, od kedy máte fotovoltiku,
  • enviromentálne benefity, ako napr. koľko ste ušetrili CO₂. 

Záložný systém

Časté výpadky elektriny sú pre každého nepríjemnosť. Firma nemôže vyrábať, v domácnosti sa tiež bez elektriny nezaobídete. Fotovoltické systémy s batériovým úložiskom vedia týmto problémom predísť. Záložný systém, resp. back-up systém, v prípade výpadku elektrickej energie zo siete prepne menič do režimu „off-grid“ a dodáva energiu do domácnosti z takzvanej zálohy. Tento systém funguje však len s batériami, prípadne ďalším dôležitým príslušenstvom. Existujú zálohové systémy pre 3 fázy, ale aj 1 fázu. Pri rozhodovaní je dôležité zvážiť, ktorý systém je vhodný a tiež či dáva ekonomický zmysel. 

Enviromentálne benefity

Výroba elektriny z fotovoltiky neprodukuje emisie. Vlastnou solárnou elektrárňou môžeme znížiť množstvo CO₂ vypusteného do ovzdušia uhoľnými alebo paroplynovými elektrárňami. Planétu máme len jednu a preto by sme ju mali chrániť. Znižovaním emisií predídeme katastrofálnym následkom klimatických zmien (napríklad horúčavy spojené s požiarmi, alebo silné búrky, ktoré prinášajú bleskové záplavy a nebezpečné krúpy…), ktoré sa už bohužiaľ dejú. 

IMG_AA000A683D23-1
Aplikácia FusionSolar od Huawei