FVE installers (1) (2)

Ako vybrať správny solárny systém

S rastúcou popularitou solárnej energie je výber správneho fotovoltického (FV) systému rozhodujúci pre zabezpečenie optimálneho výkonu a účinnosti. Ak uvažujete o solárnych paneloch pre váš domov alebo firmu, je dôležité pochopiť rôzne faktory, ktoré prispievajú k správnemu výberu. V tomto blogovom príspevku preskúmame kľúčové faktory pri výbere fotovoltického systému, ktoré vám pomôžu správne sa rozhodnúť.

Posúďte svoje energetické požiadavky

Pred investíciou do FV systému je nevyhnutné posúdiť vaše energetické požiadavky. Zistite svoju priemernú mesačnú spotrebu elektriny a obdobia špičky. Tieto informácie vás prevedú pri určovaní veľkosti a kapacity FV systému potrebnej na efektívne uspokojovanie vašich energetických potrieb. Zvážte faktory, ako je počet osôb, energeticky náročné spotrebiče a akékoľvek očakávané zmeny v spotrebe energie v budúcnosti.

Efektivita a výkon

Pri hodnotení rôznych fotovoltických systémov zvážte ich metriky účinnosti a výkonu. Účinnosť sa vzťahuje na schopnosť solárnych panelov premieňať slnečné svetlo na elektrinu. Hľadajte fotovoltické systémy s vysokou účinnosťou, pretože budú generovať viac elektriny na štvorcový meter, čím maximálne využijú dostupné slnečné svetlo. Okrem toho zvážte teplotný koeficient, ktorý udáva výkon panelov pri vysokých teplotách. Systémy s nižším teplotným koeficientom sú efektívnejšie v teplejších klimatických podmienkach.

Odolnosť a záruka

Odolnosť a záruka FV systému sú základnými faktormi. Solárne panely sú navrhnuté tak, aby odolali rôznym poveternostným podmienkam, preto je dôležité vybrať panely, ktoré sú vyrobené tak, aby vydržali. Hľadajte panely s dlhšou zárukou na produkt, ktorá zaručuje ich výkon počas určitého obdobia. Okrem toho zvážte záruku na výstupný výkon alebo výkon panelov. Dlhšia záručná doba svedčí o dôvere výrobcu v spoľahlivosť a životnosť systému.

Benefits-of-Installing-Solar-Panel-Systems

Typ panelu: Monokryštalický, Polykryštalický alebo Tenkovrstvový

Pokiaľ ide o FV panely, zvyčajne sa stretnete s tromi hlavnými typmi: monokryštalické, polykryštalické a tenkovrstvové. Každý typ má svoje výhody.

  • Monokryštalické panely sú vyrobené z monokryštálovej štruktúry a sú vysoko účinné. Majú elegantný a jednotný vzhľad.
  • Polykryštalické panely sú vyrobené z viacerých kryštálov a majú škvrnitý modrý vzhľad. Sú o niečo menej efektívne, ale vo všeobecnosti lacnejšie.
  • Tenkovrstvové panely majú flexibilný dizajn a možno ich použiť v aplikáciách, kde nie sú vhodné predošlé panely. Sú menej účinné, ale môžu byť cenovo dostupnejšie a fungujú dobre pri slabom osvetlení.

Pri výbere typu panelu, ktorý najlepšie vyhovuje vašim potrebám, zvážte svoj rozpočet, estetické preferencie a dostupný priestor.

Invertor / menič - srdce FV systému

Okrem solárnych panelov sú invertory nevyhnutnou súčasťou FV systému. Invertory premieňajú jednosmerný prúd (DC) generovaný panelmi na striedavý prúd (AC), ktorý možno použiť na napájanie vášho domova alebo firmy. Pri výbere meniča zvážte faktory, ako je účinnosť, možnosti monitorovania a kompatibilita s typom vášho panelu. 
Dôležitým faktorom pri výbere je hlavne to, či menič je v zozname schválených meničov distribučnou spoločnosťou. Ak nie, môže to znamenať ďalšie výdavky a administratívnu záťaž. Preto odporúčame výber meniča, ktorý má na trhu dlhodobé zastúpenie, kvalitnú podporu a distribučné sústavy ho dobre poznajú. 

Preskúmajte reputáciu a podporu výrobcu

Solárne panely a invertory sú dlhodobou investíciou, preto je kľúčové vybrať si renomovaných výrobcov známych svojou kvalitou a zákazníckou podporou. Preskúmajte záznamy výrobcov, prečítajte si recenzie zákazníkov a informujte sa o popredajnej podpore. Rozhodnite sa pre dobre etablované spoločnosti s osvedčenou povesťou v solárnom priemysle, aby ste sa uistili, že dostanete spoľahlivé produkty a pohotové služby zákazníkom.

Výber toho správneho solárneho systému môže zabrať desiatky hodín. Vďaka naším skúsenostiam vám môžeme ušetriť váš čas a navrhnúť ten správny systém. Fotovoltike sa venujeme od roku 2012, a máme prehľad o kvalitných výrobcov solárnych panelov ale aj meničov. Okrem poradenstva vám ponúkame aj odbornú inštaláciu solárneho systému a dlhodobý servis.