fotovoltika - premena slnečnej energie

Fotovoltika – premena solárnej energie na elektrinu

Čo je solárna energia?

Solárna energia je najbohatší zdroj energie na Zemi. Na Zem dopadne približne 173 000 terawattov solárnej energie – viac ako 10 000-násobok celkovej spotreby energie na svete.

Solárny systém zachytáva slnečnú energiu a vytvára čistú energiu. Fotovoltika je kľúčovým riešením v boji proti klimatickej kríze a pri znižovaní našej závislosti od fosílnych palív. Zároveň nám môžu solárne panely na streche našej budovy značne znížiť faktúry za elektrickú energiu.

premena solárnej energie na elektrinu

Premena energie

Naše slnko je prirodzený jadrový reaktor.

Naše slnko je prirodzený jadrový reaktor. Uvoľňuje fotóny, ktoré letia približne 8,5 minúty zo Slnka 148 290 000 km na Zem. Každú hodinu zasiahne našu planétu dostatok fotónov na to, aby vygenerovali dostatok slnečnej energie na teoretické uspokojenie globálnych energetických potrieb na celý rok.

Solárne panely tieto fotóny zachytávajú a premieňajú ich na jednosmerný prúd. Následne energia putuje do meniča, ktorý premieňa jednosmerný prúd na striedavý. Celý systém je napojený na hlavný rozvádzač v dome, takže ak napríklad doma zapnem televízor, využívam energiu vyrobenú z panelov na streche.

Aká je ideálna orientácia solárnych panelov?

ideálna orientácia solárnych panelov

Najoptimálnejšie umiestnenie solárnych panelov v našich zemepisných šírkach je na južnú stranu. V žiadnom prípade solárne panely neumiestňujte na sever. Nielenže Vám vyrobia minimálne množstvo energie (áno aj na severnej strane panely vedia čo-to vyrobiť), ale ani sa Vám investícia nikdy nevráti.

Čo ak strecha môjho domu je situovaná na východ-západ? Oplatí sa mi investovať do solarnych panelov?
Pri stavbe domu mnohí z nás situovali svoj dom podľa orientácie pozemku. Určite ste v danej chvíli neuvažovali, že si budete v budúcnosti inštalovať solárne panely na svoju strechu.

Orientácia strechy východ-západ má však svoje výhody.

Solárne panely orientované na východ-západ nám síce v čase obeda vyrobia menej energie, avšak produkcia elektrickej energie v ranných a poobedných hodinách je vyššia. To môže byť výhodnejšie pre systémy ktoré nemajú batériu, či už fyzickú alebo virtuálnu.

Nie ste si istý, či sú solárne panely vhodné na Vašu strechu? Náš tím odborníkov Vám bezplatne poradí a vypracuje cenovú ponuku šitú na Vašu strechu.

graf výkonnosti solárnych panelov